Tarihçemiz / Şirket Bilgisi

Yıllık 3.000.000-ton taşıma kapasitesine sahip olan şirketimiz, artan nakliye maliyetlerine ve rekabete cevap vermek adına alternatif taşımacılık çözümleri geliştirmektedir.

Kale Nakliyat, Seyahat ve Turizm A.Ş.,başta Kaleseramik olmak üzere tüm Kale Grubu şirketlerinin büyüyen üretimleriyle birlikte ortaya çıkan lojistik hizmet ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1974 yılında Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurulmuştur.

Şirket, tedarikçilerimiz olan nakliyecilerimizin de her zaman daha iyi şartlarda hizmet almalarını sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak amaçları içi 1975 yılında akü (Mutlu Akü) ve lastik (Continental); 1976 yılında kamyon (BMC) satış bayiliği ve 2005 yılında akaryakıt istasyonu işletmeciliğini(Shell) yapısına katmıştır.

1984 yılından bu yana denizyolu taşımacılık faaliyetlerini yürüten şirketimiz, 1995 yılında Kalenakliyat-2 Kuru yük gemisini 2008 yılında Kalenakliyat-4 kuru yük gemisini almıştır. Türkiye genelinde 35 farklı merkezdeki müşterilerine denizyolu bağlantılı kombine taşımacılık hizmeti vermekte olan Kale Nakliyat, yine fabrika üretim tesislerine denizyolu vasıtasıyla hammadde taşıması yapılmaktadır. Bu sayede karayoluna göre daha avantajlı olan denizyolu  kullanılarak maliyet avantajı sağlanmaktadır. Bu hizmet 2 adet özmal kuru yük gemisi ve dışarıdan kiralanan gemiler ile vermektedir.

Müşterilerinin trafik sorunu yaşamadan yakıttan tasarruf ederek Marmara körfez geçişi yapmalarına olanak sağlamak amacıyla, 2006 yılında Ro-Ro gemisi satın almış, 2006 yılından beri Kalenakliyat 3 Ro-ro gemisiyle Ambarlı-Bandırma hattında hizmet vermektedir.

Demiryolu ile mamul taşımasına 1997 yılında Bandırma Garı’ndan başlayan şirketimiz demiryolu yurtiçi eşya taşımacılığında bir ilki gerçekleştirip 1999’ da T.C.D.D.’ den istasyon kiralamış, o günlerde kullanılmayan kapalı bir istasyon olan Sığırcı’ ya yeniden hayat vermiştir. İlk yıllarda sadece vagon kiralayarak sevkiyat yapan şirketimiz; 2004 yılına 45 açık yük vagonu, 2008 yılında 20 kapalı yük vagonu alarak kendi vagonlarını kullanmaya başlamıştır.

Kale Nakliyat, nakliye maliyetlerini azaltmak, parti büyüklüğünü yakalamak, cevap süresini kısaltmak ve servis kalitesini yükseltmek amaçları ile, demiryolu ve denizyolu bağlantılı yaptığı taşımalarda Ankara, Mersin/Taşkent, Bitlis/Tatvan, Yozgat/Yerköy istasyonlarında Dağıtım Merkezleri ve Bandırma/Sığırcı istasyonu, Çanakkale/Karabiga, Trabzon/Akçaabat ve Ordu limanlarında ise Ara Stok Noktaları oluşturmuştur.

2014 yılı itibari ile depolama hizmetini de faaliyet alanlarına katan şirketimiz, 40.000 m2 kapalı 72.500 m2 açık alan ile Çanakkale (Çan), Çanakkale (Semedeli), Yozgat (Yerköy), Balıkesir (Bandırma), İstanbul (Avrupa ve Anadolu) lokasyonlarında depolama hizmeti vermektedir. Günlük 150.000 m2 kaplama malzemeleri ve 5.000 adet banyo malzemesi sevkiyatı ile yılda 8.000 farklı adres için sevkiyatlar depolarımıza hazırlanmakta ve elleçlenmektedir.

Müşterilerimizin artan katma değerli hizmet taleplerine istinaden; 2015 yılı itibariyle İstanbul (Avcılar), İzmir ve Ankara bölge depolarımız hizmete alınmıştır.

2015 yılı itibariyle şirketimiz teşhir numune ve pano üretim hizmetleri ve ahşap malzeme tedarik ve üretim hizmetlerini de faaliyet alanlarına katmıştır.

2005 yılında R1 belgesi, 2008 yılında DTD üyeliği, 2010 yılında ISM sertifikası , 2015 yılında KOSDER Üyeliği ve UTİKAD üyeliği alan Kale Nakliyat; 2011 ve 2012 yıllarında ATLAS demiryolu taşıma firması 1.ciliği ödülünü almıştır.

Ayrıca; rekabetçi ve yenilikçi lojistik hizmetlerimizle müşterilerimizin tedarik zincirine değer katmak” misyonu ile hizmet sunan Kale Nakliyat,  tüm süreçlerini gözden geçirip Kalite Standartlarına uygun yapılandırarak, 2009 yılı Ekim ayında TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazanmıştır.

Kaliteli hizmet üretmek bilinci ile, faaliyetlerini sürekli geliştirerek ve müşteri odaklı olarak sürdürme gayretinde olan Kale Nakliyat; 2013 yılında tedarikçi araçlarına ARVENTO araç takip sistemini entegre ederek operasyonel süreçlerine değer katmıştır.